Strona główna » Aktualności » Rozwój turystyki górskiej w Małopolsce
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

16-04-2024
Dotacje dla branży HoReCa

11-04-2024
Dodatkowy nabór dla szkół ponadpodstawowych w ramach projektu „Poznaj region – wyprawy turystyczne po małopolsce”

18-03-2024
3. Małopolski Festiwal Balonowy "Odlotowa Małopolska"

27-02-2024
Nabór uczestników na wyprawy turystyczne po Małopolsce organizowane w ramach projektu „Poznaj region - wyprawy turystyczne po Małopolsce”

04-01-2024
Dajcie się ugościć zimą w Małopolsce! Program „Małopolska Aktywnie Zimą” podpowie, czego nie możecie przegapić!

08-12-2023
Odkryj Małopolskę: Choinki pod choinkę – od RMF FM i Małopolski!

23-11-2023
Małopolska na targach TT Warsaw

29-09-2023
Nabór uczestników na wizyty turystyczno-kulturalne organizowane w ramach projektu „POZNAJ REGION”

Rozwój turystyki górskiej w Małopolsce 20.05.2019

17 maja w Krościenku nad Dunajcem miało miejsce spotkanie przedstawicieli środowisk zainteresowanych rozwiązaniem kwestii budowy schroniska na Lubaniu oraz promocją Głównego Szlaku Beskidzkiego. Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował Grzegorz Biedroń – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.


Spotkanie, dzięki uprzejmości Wójta Jana Dydy, odbyło się w Urzędzie Gminy Krościenko nad Dunajcem. Wśród osób obecnych na spotkaniu nie zabrakło reprezentantów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Krościenko, Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Spółki Karpaty zarządzającej schroniskami PTTK, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Małopolskiego Instytutu Kultury.


Na spotkaniu dyskutowano o idei budowy schronisk w Małopolsce we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i wspieraniu rozwoju turystyki w południowej Małopolsce: zrównoważonej turystyki górskiej, mało inwazyjnej w stosunku do środowiska naturalnego. Obecni na spotkaniu zaoferowali wsparcie PTTK w budowie schroniska na Lubaniu w miejscu z tradycją, gdzie stało dawne schronisko. Budowa tego schroniska jest elementem opracowywanej przez Województwo Małopolskie strategii budowy schronisk górskich, którą koordynuje Małopolska Organizacja Turystyczna.


W sferze zainteresowań Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Organizacji Turystycznej znajduje się promocja oferty turystycznej związanej z Głównym Szlakiem Beskidzkim, czyli szlakiem, który aktualnie przebiega od Ustronia w Beskidzie Śląskim, do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy w Polsce szlak pieszy – liczy 519 km. Wiedzie przez trzy województwa i kilka grup górskich, pokazując różnorodny krajobraz, a także liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Został oznakowany w latach 1924-1925 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego i nosi jego imię. Promocja szlaku wiąże się ze współpracą z Polską Organizacją Turystyczną i współpracą międzyregionalną. Jako wzór budowania produktu turystycznego w oparciu o szlak i jego promocję Prezes MOT wskazał Rennsteig w Turyngii – Regionie Partnerskim Małopolski.

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska