MSIT
Strona główna » Aktualności » Wielkie Odkrywanie Małopolski już po raz 19!
drukuj drukuj

AKTUALNOŚCI

Ostatnie aktualności MOT

25-04-2019
26 kwietnia 2019 biuro MOT będzie nieczynne!

18-04-2019
Warsztaty wielkanocne na Szlaku Architektury Drewnianej

18-04-2019
Ruszyła kolejna edycja konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”

12-04-2019
Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2019

08-03-2019
Małopolska Organizacja Turystyczna na targach ITB w Berlinie

04-03-2019
Małopolska Organizacja Turystyczna z Odysem!

28-02-2019
Nie możesz się doczekać wiosny? Spędź z rodziną weekend za pół ceny!

19-02-2019
Spacerem przez historię Olkusza

Wielkie Odkrywanie Małopolski już po raz 19! 8.10.2018

W dniu 5 października miały miejsce Małopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki i uroczysty finał plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Gospodarzem wydarzenia było Rytro - ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu. Laureatom zgromadzonym w hotelu „Perła Południa” gratulował Leszek Zegzda – Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego: „Kolejny raz zachwycamy się naszą małą ojczyzną, odkrywamy w Małopolsce miejsca dotychczas niedoceniane. I wciąż dostrzegamy, jak wiele jest tu jeszcze do odkrycia”.

Laureatem we wzbudzającej najwięcej emocji kategorii „Miejsce Niezwykłe” została Rybna – malownicza wioska w Gminie Czernichów. Do miejscowości trafił czek na 50 tysięcy złotych. Wyróżnienia powędrowały do Nowicy oraz Nowej Góry. Za najciekawszą atrakcję turystyczną uczestnicy Plebiscytu uznali krakowski „HistoryLand”, wyróżniono zaś schrony pod budynkami Centrum Administracyjnego Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, a także „Ogród Pełen Lawendy” w Ostrowie. Najciekawszym wydarzeniem został „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, natomiast wyróżniono: XII EKO Bieg po Dolinie Będkowskiej, XXII Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II i akcję „Odkryj Beskid Wyspowy”. Wśród obiektów noclegowych uznanie zyskał krakowski hostel na wodzie „Marta”, a także „Avanti Home” w Krakowie i Dom Wypoczynkowy „Beskid” w Piwnicznej, a wśród gospodarstw agroturystycznych – „Kozinówka” w Zawoi, „W Słonecznej Dolinie” w Kamienicy i pokoje gościnne „U Sobka” w Sromowcach Niżnych.

„Małopolska Osobowość Turystyki” – to wyróżnienie odebrał profesor Zygmunt Kruczek z krakowskiej AWF - pełen pasji wykładowca, podróżnik, pilot wycieczek i przewodnik beskidzki.  Pasji nie brakuje także pozostałym wyróżnionym w tej kategorii. Są to: Dariusz Krzyształowski - prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, Magdalena Miller i Kasper Świerzowski - właściciele dworu w Kwiatonowicach, Wioleta Kowalczyk - właścicielka pensjonatu „Orlik” w Bukowinie Tatrzańskiej i ks. Jan Pipka - proboszcz parafii greckokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju. „Cieszy mnie fakt, że są ludzie, którzy angażują się w pracę na rzecz swoich lokalnych społeczności. Nie tylko chronią, ale i z pomysłem dzielą się z innymi swoim lokalnym dziedzictwem. To dzięki nim możemy odkrywać coraz to nowe miejsca na mapie Małopolski” – mówił o wyróżnionych marszałek Leszek Zegzda. Małopolskę odkrywać najlepiej z dobrym przewodnikiem, takim jak nagrodzeni w kategorii „Przewodnik Turystyczny”. Znalazł się wśród nich Wojciech Zabielski – zafascynowany Krakowem, od 5 lat zarażający innych miłością do miasta, Małgorzata Nalepa – przewodniczka po kościele pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, i Józef Sacha – przewodnik górski i terenowy oraz pilot wycieczek pracujący w turystyce od 42 lat.

„Odkrywamy, odkrywamy… I na szczęście końca nie widać tego odkrywania. Dlaczego? Bo Małopolska jest potęgą turystyczną. Świadczą o tym liczby - w 2017 roku Województwo odwiedziło 15,9 mln osób, o 1 mln więcej niż w 2016 roku” – podsumowuje Leszek Zegzda.

 

Fot. Anna Kaczmarz. Gazeta Krakowska

Więcej o finale Plebiscytu: www.gazetakrakowska.pl/wielki-final-odkrywania-malopolski-zdjecia-z-gali/ar/13552358

Dodatek do Gazety Krakowskiej na temat Plebiscytu

Wróć do Aktualności
 
WSPÓŁPRACA
          Kraków
      Małopolska